czwartek, 21 sierpnia 2014

Jak rozpoznać rase chomika ?

      Chomik Syryjski
Chomik syryjski wyróżnia się maścią beżową, kawowo-białą jak i również brązową. Ma 14-17 cm i waży około 165 gramów. Charakteryzuje go: łapki nieowłosione, walcowate ciałko, przednie nóżki posiadają cztery palce, tylne pięć, maleńki króciutki ogonek około 05mm, 1cm.


   


                  Chomik Chiński 

Tego chomika każdy powinien rozpoznać. Jest małym, białym, puszystym oraz bardzo przyjacielskim chomiczkiem. Są odmiany które mają czerwone oczy, te chomiki są bardzo pozytywnie nastawione do dzieci i młodzieży, czyli są przyjacielskie i przyjazne, lubią się wspinać ale są bardzo delikatne. Są w 40% podobne do myszy, więc można dla nich kupować jedzenie dla myszy, ale jedzonko dla chomików, też jest tym gryzoniom wskazane. Chomiki chińskie mogą być również szarawo czarne, ale to bardzo rzadkie unikalne okazy.







Chomik Dżungarski

Chomiki dżungarskie nie wymagają dużej klatki lub specjalnych akcesoria. Są nieco trudniejsze w oswajaniu niż inne chomiki czyli są lekko strachliwe i bardzo energiczne. Chomiki tej rasy są bardzo przyjazne i zazwyczaj nie gryzą swoich właścicieli, są bardzo puchate, mają malutkie uszka i rosną do 9 cm. Charakteryzuje je ciemniejszy pasek na grzbiecie wzdłuż ciała.



Chomik Panda
 
Chomik Panda zalicza się do gryzoni karłowatych, jest niewiele większym zwierzaczkiem od chomika dżungarskiego. Ubarwienie: Najczęściej jest biały w łaty, koloru brązowego lub szarego. Sierść może posiadać krótką, rzadziej długą sierść.. Z natury jest bardzo spokojnym, przyjacielskim i miłym przyjacielem, towarzyskim i bardzo przywiązuje się do właściciela, jeżeli go dobrze traktuje. Długość ciała: ok. 7, 8 cm. Łapki ma nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się.  Chomik Panda nie jest wskazanym gryzoniem dla ludzi bez doświadczeń hodowlanych. Łatwo jest oswoić chomika pandę, w krótkim czasie, a gdy już się przyzwyczai to może nawet przychodzić na zawołanie właściciela. 


 



Chomik Roborowskiego

 Chomik Roborowskiego jest on najmniejszym gatunkiem z chomików karłowatych. Są one nie tylko najmniejsze ale również najbardziej ruchliwe, najzwinniejsze i najszybsze. Są obecnie często trzymane jako zwierzęta domowe. Chomik ten rośnie do około 7cm długości. Waży przeciętnie od 10 do 26 gramów (samce przeciętnie 26 g, samiczki 24,5 g). Ma krótką, szeroką głowę z dużymi okrągłymi oczami. Posiada lekko owłosiony, bardzo krótki, prawie niewidoczny ogonek. Ma on długość przeciętnie od 5 do 10 mm. Pionowo stojące uszy są nieproporcjonalnie duże w porównaniu do całego ciała, osiągają one od 10 do 14 mm. Są one jasne i mają ciemne obwódki. Górna, zewnętrzna część uszu jest zabarwiona na kolor brązowy lub czarny, a dolna zewnętrzna i wewnętrzna jest biała. Tylne łapy mają długość od 10 do 12 mm. Kości łap są, więc bardzo krótkie. Górne wąsy są zazwyczaj białe, dolne czarne. Posiada futro o kolorze jasnobrązowe, lub szarobrązowe. W zależności od pory roku, zmienia się odcień futra z czerwonawego w lecie, a na szary w zimie. Nie posiada pręgi grzbietowej ani bocznych plam. Futro na części grzbietowej ma długość 9 mm. Pomiędzy brzuchem, a grzbietem widać wyraźną granicę koloru. Biegnie ona łukiem przez barki, boki i biodra. Występują w dwóch odmianach ubarwienia, naturalnej oraz odmianie Husky – z białą głową. Żyje przeciętnie do dwóch lat i są mało chorowite.








Chomik Europejski

Chomik europejski jest największy z chomików i jako jedyny z gryzoni zasypia na zimę i robi zapasy. Samiec potrafi osiągnąć wielkość dużej świnki morskiej czyli 30 cm , samice są nieco mniejsze przeciętnie 25 cm. Umaszczenie na grzbiecie złocisto-brązowe, brzuch czarny. Naturalnym wrogiem chomika są ptaki drapieżne, lis i borsuk. W obliczu niebezpieczeństwa chomik ucieka do nory, za pomocą jednego z wielu założonych w tym celu pionowych wejść. Chomik europejski nigdy nie został udomowiony. Wręcz przeciwnie rolnicy widzieli w nim zawsze wroga i bezwzględnie prześladowali. Obecnie chomik europejski należy do gatunków zagrożonych wymarciem i został umieszczony na liście zwierząt chronionych.


 

 

5 komentarzy:

  1. Czy chomika można wyprowadzać na zewnątrz i wypuszczać go np. na trawę, do piasku ? Oczywiście pilnując żeby nie nawiał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie koniecznie, ale jest taka kula dla gryzoni do której się wkłada chomika, także do takiej kuli jak najbardziej, oczywiście pilnując go gdy, biega w kuli.

    OdpowiedzUsuń